Slėnis NEMUNAS

Startuoja pelkių atkūrimo programa

Jau netrukus bus pradėta įgyvendinti ilgai derinta pažangos priemonė „Didinti ŠESD absorbcinius pajėgumus (atkuriant pelkių (durpžemių) hidrologinį režimą)“. Jos tikslas – sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimus iš buvusių nusausintų pažeistų durpžemių, atkuriant šiuose plotuose pelkėdaros procesussiekiant didinti jų ŠESD absorbcinį potencialą, kartu vykdant ir ekstensyvią ūkinę veiklą bei sudarant palankias prielaidas biologinių buveinių įsikūrimui.

Jungtinio projekto vykdymas, priežiūra ir biudžetas

Ši visiškai nauja priemonė bus vykdoma pagal 2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos žemės ir maisto ūkio, kaimo plėtros bei žuvininkystės plėtros programą, vadovaujantis 2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos žemės ir maisto ūkio, kaimo plėtros bei žuvininkystės plėtros programos pažangos priemonės Nr. 15-001-06-02-02 „Didinti ŠESD absorbcinius pajėgumus (atkuriant pelkių (durpžemių) hidrologinį režimą)“ projektų finansavimo sąlygų aprašu (Aprašas).

Už šios pažangos priemonės jungtinio projekto, kurio veikla „ŠESD absorbcinių pajėgumų didinimas (atkuriant pelkių (durpžemių) hidrologinį režimą)“, vykdymą atsakinga Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), projekto veiklos įgyvendinimą administruoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).

Įgyvendinant jungtinį projektą iki 2026 m. balandžio 30 d. turi būti pasiektas stebėsenos rodiklis „Durpynų, kuriuose atkurti pelkėdaros procesai, plotas“ – 6 000 ha, iki 2024 m. gruodžio 31 d. būtina pasiekti tarpinę rodiklio reikšmę – atkurti pelkėdaros procesus ne mažesniame kaip 2 000 ha durpynų plote.

Jungtiniam projektui įgyvendinti skirta 19,36 mln. Eur, iš jų 16 mln. Eur Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšos kartu su jungtinio projekto administravimo ir viešinimo išlaidomis ir 3,36 mln. Eur valstybės biudžeto lėšos, skirtos PVM, kurio pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus negalima įtraukti į PVM atskaitą, apmokėti.

Jungtinio projekto projektai – veikla ir galimi pareiškėjai

Pagal pažangos priemonę remiamos šios veiklos:

  • pelkių hidrologinio režimo atkūrimas durpžemiuose, įskaitant melioracijos inžinerinės infrastruktūros pertvarkymo darbus (atkuriamos pelkės ir (arba) melioracijos inžinerinių sistemų statybos, griovimo darbai;
  • melioracijos inžinerinių statinių statybos techninės priežiūros darbai;
  • sumedėjusios augmenijos, akmenų šalinimas, kelmų frezavimas, paviršiaus formavimas.

Kompensuojamoms veikloms įgyvendinti būtinos netiesioginės išlaidos, parengiamųjų veiklų (techninis projektas, techninio projekto ekspertizė, gamtotvarkos planai, vietovių tyrimai ir analizė, kiti parengimo darbai) išlaidos; melioracijos inžinerinių sistemų pertvarkos / drenažo linijų naikinimo ir pan. išlaidos; hidrologinio režimo atkūrimo: griovių naikinimo, pertvėrimo, patvenkimo / griovių žiočių performavimo, paplatinimo ir pan. išlaidos; apsauginių pylimų formavimo ir palaikymo / šlaitų sulėkštinimo ir pan. išlaidos; aplinkos tvarkymo darbų (medžių, krūmų, sumedėjusios augalijos, nendrių ir kt. augalų išpjovimo, akmenų pervežimo ir pan.) išlaidos; melioracijos inžinerinių statinių (užtvankų ir pan.) rekonstravimo / naikinimo išlaidos; kitų tiesiogiai su pelkių (šlapynių) / atkūrimu susijusių darbų išlaidos, taip pat privalomos projektų matomumo ir informavimo apie projektus priemonių išlaidos.

Paraiškas įgyvendinti pelkių atkūrimo projektus bus galima teikti jau nuo kitos savaitės – nuo birželio 17 d., jos bus priimamos iki rugpjūčio 19 d.

Paraiškas numatoma priimti ir rudenį – nuo rugsėjo 16 d. iki lapkričio 18 d.

Dėl paramos įgyvendinti jungtinio projektoprojektą (Projektas) kviečiami kreiptis fiziniai (ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus) ir juridiniai asmenys, teisėtais pagrindais valdantys žemės plotus (savo vardu kaip valdos valdytojai įregistravę valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre teisės aktų nustatyta tvarka), kuriuose planuojama atkurti pelkių hidrologinį režimą. Pareiškėjas turi užsiimti pirmine žemės ūkio produktų gamyba – Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo I priede išvardytų dirvožemio ir gyvulininkystės produktų gamyba nesiimant tolesnių veiksmų, kuriais keičiamas tokių produktų pobūdis.

Pareiškėjas turi atitikti labai mažoms, mažoms ar vidutinėms įmonėms Reglamento (ES) Nr. 2022/2472 I priede nustatytus kriterijus, taip pat atitikti kitus Apraše nurodytus reikalavimus pareiškėjui.

Vykdomas Projektas turi atitikti ir bendruosius atrankos kriterijus, nustatytus Projektų administravimo ir finansavimo taisyklių 2 priede.

Reikalavimai plotams, į kuriuos bus investuojama:

  • turi būti žemės ūkio naudmenos;
  • turi patekti į durpžemių žemėlapį, atvaizduotą VĮ Žemės ūkio duomenų centro viešai prieinamoje paskyroje http://zuikvc.maps.arcgis.com/home/index.html pagal VĮ Valstybės žemės fondo pateiktus duomenis;
  • turi būti ne mažesni kaip 1 ha vientiso lauko ploto dydžio;
  • turi būti Projekto pareiškėjo teisėtai valdomi (nuosavybės, nuomos, patikėjimo ar panaudos pagrindais); jei plotai valdomi kelių bendraturčių (žemės sklypas valdomas pagal idealiąsias dalis), pareiškėjas privalo pateikti rašytinius visų bendraturčių sutikimus, kuriuose būtų aiškiai išskirta valdoma žemės sklypo dalis (sutikimai turi būti notariškai patvirtinti ir įregistruoti viešajame registre naudojimosi žemės sklypu tvarka; sutikimai turi būti pateikiami kartu su Projekto paraiška).

Su Projekto paraiška, kurioje turi būti nurodytas numatomas atkurti pelkių plotas (ha), planuojamo atkurti ploto vietovė bei koordinatės, turi būti pateiktos savivaldybės išduotos techninės sąlygos melioracijos inžineriniams statiniams pertvarkyti. Techninėse sąlygose turi būti įvertintas galimas projekto poveikis kaimyniniams sklypams, keliams, kitai infrastruktūrai. Jei Projektas įgyvendinamas saugomose teritorijose, su Projekto paraiška turi būti pateiktas valstybinio parko ar biosferos rezervato direkcijos arba direkcijos, kuriai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. V-127 „Dėl valstybės įsteigtų saugomų teritorijų, neturinčių direkcijų, ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, bei valstybės saugomų gamtos paveldo objektų, nepatenkančių į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, priskyrimo saugomų teritorijų direkcijoms ir funkcijų vykdymo jose“ priskirtos saugomos teritorijos, sutikimas dėl projekto įgyvendinimo.

Techninis projektas kartu su techninio projekto ekspertize turi būti pateiktas po paraiškos pateikimo arba su mokėjimo prašymu, bet ne vėliau.

Pareiškėjo įsipareigojimai

Teikdamas paraišką pareiškėjas įsipareigoja įgyvendinti projektą ne vėliau kaip per 24 mėnesius nuo valstybės pagalbos skyrimo patvirtinimo, bet ne vėliau kaip iki 2026 m. balandžio 30 d.

Įgyvendinęs Projektą iki jo kontrolės laikotarpio pabaigos pareiškėjas turi užtikrinti investicijas, veiklos priežiūrą ir tęstinumą, t. y. nekeisti nuosavybės pobūdžio, nekeisti projekto tikslų ir veiklos pobūdžio – nesausinti atkurtos pelkės ar kitaip keisti jos hidrologinio režimo. Taip pat pareiškėjas, jei iki Projekto kontrolės laikotarpio pabaigos įvykta įvykis ir sugadinamos ar sunaikinamos paramos lėšomis įsigytos pelkės atkūrimo priemonės, savo lėšomis turi atkurti jas ne mažesne negu atkuriamąja verte ir ne prastesnių techninių parametrų. Daugiau įsipareigojimų nurodyta kvietime teikti paraiškas.

Atkreiptinas dėmesys, kad Projekto kontrolės laikotarpis trunka 5 metus nuo Projekto finansavimo pabaigos. Tikrinama, kaip paramos gavėjas užtikrina investicijų, veiklos tęstinumą ir laikosi Projekte numatytų įsipareigojimų.

Kita informacija

Kvietimą teikti paraiškas galima rasti CPVA interneto svetainėje www.esinvesticijos.lt ir NMA interneto svetainėje www.nma.lt – čia.

Paraiškos bus priimamos elektroniniu būdu naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema ŽŪMIS adresu www.zumis.lt užpildžius čia esančią elektroninę formą.

Projekto atitiktį gauti paramą vertins NMA.

Finansavimo forma – dotacija. Projekto įgyvendinimui taikomi supaprastintai apmokamų išlaidų dydžiai, nustatyti Apraše ir Supaprastintai apmokamų išlaidų dydžių registre.

Naudinga informacija:

Šaltinis: Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos