Slėnis NEMUNAS

Lietuva rengs pirmąją išsamią galimybių studiją, atversiančią duris šalies mokslinių tyrimų duomenims į Europos atvirojo mokslo debesį

2025 m. balandžio 22 d. Lietuvos mokslo taryba (LMT) pasirašė sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra (CPVA) dėl projekto „Įsijungti į Europos atvirojo mokslo debesį – galimybių studijos dėl būtinų pokyčių ir investicijų krypčių parengimas“. Studijoje numatoma išnagrinėti šalies mokslinių tyrimų duomenų ekosistemą, įvertinti mokslo ir studijų institucijų poreikius ir parengti rekomendacijas dėl būtinų pokyčių bei investicijų. Galimybių studiją numatoma parengti iki 2025 m. pabaigos.

Studijai parengti LMT subūrė ekspertų ir specialistų komandą, įskaitant mokslininkus, duomenų inžinierius, mokslo ir politikos vadybininkus, teisininkus, sociologus ir  analitikus, o finansinėms kryptims nustatyti į pagalbą bus pasitelkti ir finansų specialistai. Tikimasi, kad šį plataus profilio darbo grupė parengs studiją,  kurios  rezultatai atskleis, kokiomis kryptimis Lietuvai tikslingiausia plėtoti mokslinių tyrimų duomenų infrastruktūrą, siekiant sėkmingai integruotis į Europos atvirojo mokslo debesį.

„Ši galimybių studija – strateginis atspirties taškas: pirmą kartą Lietuvoje sistemiškai inventorizuosime mokslinių tyrimų duomenis – jų tipus, formatus ir valdymo praktikas. Gautos įžvalgos padės nustatyti racionalias investicijų kryptis, skirtas šalies mokslinių tyrimų duomenų ekosistemos vystymui ir integracijai į EOSC, kartu kuriant didžiausią mokslinę ir visuomeninę naudą“, – teigia LMT pirmininko pavaduotoja dr. Vaiva Priudokienė.

Artimiausiu metu institucijoms bus išsiųsti pirminiai klausimynai, padėsiantys įvertinti esamą mokslinių tyrimų duomenų padėtį institucijose bei egzistuojančias praktikas. Tikimasi, kad apklausos rezultatai padės nustatyti pagrindinius investicijų prioritetus, įskaitant galimą finansinę paramą institucijoms duomenų tvarkymo pajėgumams ir kitoms svarbioms sritims stiprinti.

LMT tikisi ir aktyvaus institucijų bendradarbiavimo bei įsitraukimo į rengimo procesą.

Projektas įgyvendinamas pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos mokslo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 12-001-01-01-01 „Gerinti mokslo ir studijų aplinką“, veiklą „Įsijungti į Europos atvirojo mokslo debesį“, projekto kodas 10-073-P-0001.

Europos atvirojo mokslo debesis (angl. European Open Science Cloud, EOSC) – visos Europos mastu kuriama skaitmeninė erdvė, kurioje mokslininkai, tyrėjai ir inovatoriai gali saugoti, dalytis ir naudoti mokslinių tyrimų duomenis.

Šaltinis: LMT