Europos Sąjunga Ebolos moksliniams tyrimams skirs 24,4 mln. eurų

Šiandien Europos Komisija paskelbė, kad skubiai reikalingiems Ebolos hemoraginės karštinės moksliniams tyrimams iš ES biudžeto bus skirta 24,4 mln. eurų. Finansavimas bus paskirstytas penkiems projektams, iš jų vienas – didelio masto klinikinis galimos vakcinos tyrimas, kiti – esamų ir naujų junginių tinkamumo Ebolai gydyti bandymai. Kad darbas būtų pradėtas kuo greičiau, pinigai iš ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos Horizontas 2020 lėšų bus skirti skubos tvarka. Dalyvaudama naujoviškų vaistų iniciatyvoje Komisija taip pat bendradarbiauja su sektoriaus atstovais, kuriančiais Ebolos bei kitų hemoraginių ligų vakcinas ir tobulinančiais jų diagnostiką.

Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso teigė: „Kovoje su Ebola lenktyniaujame su laiku, be to, turime ne tik susidoroti su šia ekstremalia situacija, bet ir sukurti ilgalaikių reagavimo priemonių. Todėl džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad bus skirtas papildomas 24,4 mln. eurų finansavimas, padėsiantis paspartinti perspektyviausių vakcinų ir gydymo būdų mokslinius tyrimus.‟

„Šiandien Pasaulio sveikatos organizacijos Ženevoje rengiamo tarptautinės bendruomenės atstovų susitikimo svarbiausia žinia yra ta, kad reikia daugiau Ebolos medicininių tyrimų, – sakė už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn. – Šiuose projektuose dalyvauja geriausi mokslininkai akademikai ir sektoriaus atstovai, pasiryžę stoti į kovą su šia mirtina liga.“

Finansavimas bus suteiktas projektams, kuriuos pateikė mokslininkų grupės iš visos ES ir daugelio trečiųjų šalių ir įvertino nepriklausomų ekspertų grupė (atrinkti projektai išvardyti priede).

Vienas iš Ebolos atradėjų Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesorius Peteris Piotas apie finansavimą sakė: „Labai džiaugiuosi ryžtingais Komisijos veiksmais paremti Ebolos viruso klinikinius ir kitus tyrimus. Šiuo finansavimu Europa prisideda prie pastangų įveikti Ebolos krizę, kuri jau nusinešė tiek daug gyvybių.‟

Komisija taip pat paprašė Europos ir besivystančių šalių partnerystės klinikinių tyrimų srityje organizacijos (EDCTP) į savo darbo planą įtraukti Afrikoje plintančias epidemijas, tarp jų ir Ebolos. Tai reiškia, kad EDCTP, rengdama konkursus, galės finansuoti vaistų, vakcinų ir diagnostikos klinikinius tyrimus.

Komisijos pranešimas skelbiamas šiandien, kai PSO kvietimu į aukšto lygio susitikimą Ženevoje renkasi tarptautinės bendruomenės ir sektoriaus atstovai. Susitikime bus aptariamos artimiausiu laiku naudosimos vakcinos, vakcinų kūrimo ir skiepijimo kampanijų finansavimas bei organizavimas, gamybos pajėgumai ir klinikinių tyrimų reguliavimas bei atsakomybės draudimas.

Pagrindiniai faktai

Europos Sąjunga nuo pat krizės pradžios aktyviai prisidėjo prie kovos su Ebolos karštine. Kol kas Europos Komisija yra pažadėjusi skirti 180 mln. eurų vertės humanitarinę ir vystomąją pagalbą nuo epidemijos nukentėjusioms šalims. Tai daroma tiek tiesiogiai teikiant sveikatos priežiūros paslaugas epidemijos ištiktoms bendruomenėms, tiek padedant stabdyti epidemijos plitimą operatyviai diagnozuojant ligą ir rengiant informavimo kampanijas. Be finansinės paramos, ES padeda kovoti su epidemija siųsdama ekspertus į protrūkio vietas ir koordinuodama atsargų tiekimą ir galimą evakuaciją.

Komisija jau finansuoja Ebolos mokslinius tyrimus pagal ES mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintąją bendrąją programą (BP7): remiamas naujų antivirusinių vaistų kūrimas, aukšto apsaugos lygio laboratorijų sąveika, pacientų, visų pirma Europoje, klinikinis valdymas, taip pat ieškoma būdų, kaip šalinti etines, administracines, reglamentavimo ir logistikos kliūtis, trukdančias greitai reaguoti į situacijas.

Šaltinis: Europos Komisija

Raktažodžiai: