Aplinka. 12 miestų pretenduoja į 2017 m. Europos žaliosios sostinės apdovanojimą

Baigėsi 2017 m. Europos žaliosios sostinės konkurso paraiškų teikimo terminas. Paraiškas pateikė šie miestai:
    Bursa (Turkija)
    Kaskaisas (Portugalija)
    Korkas (Airija)
    Esenas (Vokietija)
    Hertogenbosas (Nyderlandai)
    Stambulas (Turkija)
    Lahtis (Suomija)
    Lisabona (Portugalija)
    Neimegenas (Nyderlandai)
    Pėčas (Vengrija)
    Portas (Portugalija)
    Umeo (Švedija)

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas: „Europos žaliosios sostinės apdovanojimas skiriamas miestams, pavyzdingai puoselėjantiems savo aplinką. Šį konkursą rengiame jau aštuntus metus. Malonu, kad paraiškas jam teikia daug puikių Europos miestų – kai kurie ir ne pirmą kartą. Ligšioliniai konkurso nugalėtojai tapo įkvepiančiais pavyzdžiais, kaip miestai gali pasikeisti. Linkiu visiems kandidatams didžiausios sėkmės 2017 m. konkurse.“

Europos žaliosios sostinės apdovanojimas atitenka miestams, kuriuose aktyviau negu kitur tausojama ir puoselėjama aplinka. Šie miestai pirmieji diegia aukštesnius tvarios miestų plėtros standartus, klauso savo gyventojų nuomonės ir novatoriškai sprendžia aplinkos uždavinius.

Tarptautinė ekspertų komisija atliks išsamų techninį visų kandidatų vertinimą pagal 12 rodiklių: aplinkos oro kokybės, klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos, ekologinių naujovių ir tvaraus užimtumo, energinio naudingumo, žaliųjų miesto zonų ir tausaus žemės naudojimo, integruoto aplinkos valdymo, vietos transporto, gamtos ir biologinės įvairovės, garsinės aplinkos kokybės, atliekų susidarymo ir tvarkymo, nuotekų valymo bei vandentvarkos. Po techninio įvertinimo dalis miestų bus įtraukti į galutinį 2017 m. apdovanojimo kandidatų sąrašą.

Į galutinį sąrašą įtraukti miestai 2015 m. birželio mėn. bus pakviesti prisistatyti tarptautinei vertinimo komisijai. Ši įvertins jų ryžtą nuolat gerinti aplinkos būklę, siekiamų tikslų mastą, ryšių palaikymą su piliečiais ir tai, ar jie gali būti pavyzdys kitiems Europos miestams ir skleisti geriausią patirtį. Titulą laimėjęs miestas ne tik taps įkvėpimo šaltiniu kitiems miestams, bet ir bus žinomesnis bei patrauklesnis lankytis, dirbti, pramogauti ir gyventi.

Nugalėtojas bus paskelbtas 2015 m. birželio mėn. apdovanojimo įteikimo ceremonijoje Bristolyje (Jungtinė Karalystė) – 2015 m. Europos žaliojoje sostinėje.

Pagrindiniai faktai

Europos žaliosios sostinės apdovanojimas – aplinkos apsauga besirūpinančių miestų iniciatyva. Pradinę idėją 2006 m. gegužės 15 d. Estijos sostinėje Taline vykusiame susitikime iškėlė buvęs Talino meras Jüri Ratas. Tuomet tokio apdovanojimo įsteigimo susitarimo memorandumą pasirašė 15 Europos miestų ir Estijos miestų asociacija.

Nuo 2010 m., kai pradėtas teikti Europos žaliosios sostinės apdovanojimas, šį vardą jau gavo septyni miestai. Pirmajam toks vardas suteiktas Stokholmui (Švedija), 2011 m. jis atiteko Hamburgui (Vokietija), 2012 m. – Vitorija-Gasteisui (Ispanija), o 2013 m. – Nantui (Prancūzija). Šiuo metu – 2014 m. – Europos žalioji sostinė yra Kopenhaga (Danija). 2015 m. šis vardas suteiktas Bristoliui (JK), o 2016 m. – Liublianai (Slovėnija).

Vertinimo komisiją sudaro Europos Komisijos, Europos Parlamento, Regionų komiteto, Europos aplinkos agentūros, Tarptautinės vietinių aplinkosaugos iniciatyvų tarybos (angl. ICLEI), Merų pakto biuro ir Europos aplinkos biuro atstovai.

Europos visuomenė šiuo metu yra iš esmės miestietiška, nes daugiau kaip du trečdaliai Europos piliečių gyvena miestuose arba didmiesčiuose. Miestuose kyla daug aplinkos problemų, su kuriomis susiduria mūsų visuomenė, tačiau tuose pačiuose miestuose subręsta ir pasiryžimas jas spręsti bei gimsta naujų sprendimų.

 

Šaltinis: Europos Komisija

Raktažodžiai: